Oba testy językowe, które służą do oceny biegłości kandydatów w języku angielskim i są akceptowane przez wiele instytucji edukacyjnych, czy biznesowych na całym świecie. Jednak mają pewne różnice, które warto znać przed podjęciem decyzji, który z nich wybrać.
Podobieństwa między TOEFL i IELTS
TOEFL i IELTS składają się z tych samych czterech części, i sprawdzają identyczne umiejętności: słuchanie, pisanie, czytanie i mówienie, tym samym, przygotowania do testów, wyglądają podobnie, a ich poziom jest wyrównany- C1. Na tym etapie osoba zdająca powinna rozumieć sens dłuższych i bardziej skomplikowanych wypowiedzi, komunikować się płynnie, i spontanicznie, bez większego trudu posługiwać się trudniejszym słownictwem.
Kolejnym, istotnym faktem jest to, że oba egzaminy są standaryzowane, oznacza to, że wyniki są spójne i jednakowe.
Ponadto, przewidziane są ułatwienia dla osób z trudnościami w uczeniu się, ze spektrum autyzmu, ADHD itd., jednak należy z wyprzedzeniem złożyć odpowiedni wniosek.
Trzeba pamiętać, że oba certyfikaty są ważne tylko przez 2 lata.
Różnice między TOEFL i IELTS
Egzamin TOEFL, a właściwie Test of English as a Foreign Language, sprawdza umiejętności językowe w kontekście akademickim. Zalecany jest osobom, które chciałaby studiować w Stanach Zjednoczonych, jednak akceptuje się go na większości uczelni anglojęzycznych.
Test można zdawać wyłącznie na komputerze, dotyczy to także części speaking. Zadania są nagrywane, a następnie oceniane przez egzaminatora.
Do egzaminu można podejść w centrum egzaminacyjnym dwa razy w tygodniu, lub w domu jako tzw. Home Edition od soboty do środy.
Wyniki pojawiają się na internetowym koncie ucznia od 4 do 8 dni po teście.
Całkowity czas testu wynosi ok. 2 godzin, a koszt 215 $.
Egzamin IELTS, właściwie International English Language Testing System podobnie jak TOEFL akceptowany jest na większości uczelni anglojęzycznych, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie.
Test można zdawać w formie papierowej lub na komputerze w ośrodku egzaminacyjnym. Od niedawna jest możliwość podejścia do egzaminu w domu. Część speaking to rozmowa na żywo z egzaminatorem.
Testy papierowe organizowane są w czwartki lub soboty (1-2 sesje w miesiącu). Testy komputerowe odbywają się znacznie częściej – 3-4 razy w tygodniu.
Wyniki testu papierowego pojawiają się w systemie po 13 dniach. Wyniku testu komputerowego pojawiają się po 3-5 dniach.
Całkowity czas egzaminu to ok. 2 godzin i 40 minut, a koszt to ok. 800 zł.
Wybór egzaminu zależy od indywidualnych preferencji dotyczących sposobu zdawania testu; na komputerze, czy w wersji papierowej, oraz od miejsca studiowania.
Kiedy wybrać TOEFL?
Egzamin TOEFL powinno się wybrać, gdy:
- Pisanie testu w formie komputerowej nie stanowi żadnej trudności, łącznie z częścią mówioną egzaminu, która polega na nagraniu wypowiedzi dla egzaminatora.
- Pytania zamknięte typu A,B,C,D są odpowiednią formą weryfikacji wiedzy.
- Preferuje się czytanie i słuchanie tekstów w kontekście akademickim, wykłady, rozmowy z profesorem, czy innymi studentami.
- Zdecydowanie woli się pisać krótkie teksty na komputerze, na podstawie czytanek i nagrań.
- Praca ze słownictwem, synonimami w czytankach nie stanowi większego problemu.
- Zdecydowanie preferuje się pisanie powtarzalnych form testowych.
- Woli się, gdy czytanie i słuchanie dotyczy przewidywalnych tematów.
- Preferuje się tworzenie wypowiedzi na podstawie sztywnych wymagań.
- Nie ma się problemu z tworzeniem odtwórczego, słownego komunikatu, z wyrażaniem własnej opinii
- Sztywne linie czasowe nie stanowią żadnego problemu, zarówno w kwestiach pisania, jak i mówienia i nagrywania.
Kiedy wybrać IELTS?
Egzamin IELTS powinno się wybrać, gdy:
- Chce się mieć możliwość wyboru pomiędzy pisaniem na papierze, czy na komputerze, w ośrodku egzaminacyjnym, czy w domu
- Więcej satysfakcji sprawi rozmowa z egzaminatorem, niż nagrywanie się na komputerze.
- Trudne i różnorodne anglojęzyczne akcenty, takie jak: brytyjski, amerykański, australijski, czy nowozelandzki, nie stanowią większego problemu.
- Preferuje się bardziej otwartą formę testu: pytania prawda/fałsz, uzupełnianie zdań, dopasowywanie, a niekoniecznie zamknięte pytania A,B,C,D.
- Pożądane są ogólne teksty bardziej od tych o formie akademickiej.
- Lubi się opisywać dane przedstawione w tabelach, czy grafach, oraz tworzyć prace pisemne, w których jest możliwość wyrażania swoich argumentów na poparcie lub odrzucenie danej tezy.
- Preferuje się różnorodne egzaminy, które zdecydowanie nie są przewidywalne w swojej zawartości, mają różnorodne, ciekawe tematy, pytania są nieoczywiste, mogą stanowić pewnego rodzaju zaskoczenie, w kontekście np. ich kolejności.
- Woli się pisać prace oparte na własnej opinii, wypowiadać na proste i bardziej złożone, abstrakcyjne tematy,
- Większą satysfakcję sprawia rozmowa z człowiekiem, która daje możliwość swobody komunikacyjnej i zadawania dodatkowych pytań.
Podsumowanie TOEFL i IELTS
Pamiętaj aby wybierając formę egzaminów, należy indywidualnie rozpatrzyć swoje preferencje i potrzeby. Wybór powinien być odpowiednio dobrany pod kątem kierunku studiów oraz kraju, w którym chciałoby się dalej uczyć. Istotna jest także forma samego testu i to, w jakim miejscu będzie się go zdawać.