Oto kilka błędów, jakich należy unikać podczas tworzenia Personal statement:
Błędy językowe i stylistyczne.
Z pozoru wydaje się to być oczywiste, jednak nie zawsze tak jest. Personal statement powinien być napisany poprawnie gramatycznie i stylistycznie. W kwestii języka należy pamiętać o tym, aby nie był on zbyt formalny, ani za prosty. Zaleca się unikać skrótów, wyrażeń potocznych i niewątpliwie, nie wolno używać wulgaryzmów.
Niepoprawna forma.
- Personal statement powinien mieć określoną formę, tak, aby pasować do danych kryteriów, tj, mieścić się w określonym limicie znaków.
- Informacje o tym jak ma wyglądać dobry personal statement zależą od miejsca, do którego chce się aplikować.
- Aplikując do Wielkiej Brytanii przez system UCAS, trzeba pamiętać o tym aby zmieścić się w limicie 4 tysięcy znaków, w tym spacji.
- Praca musi mieć określony schemat: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.
- Wstęp powinien przestawić temat, zaciekawiając czytelnika, zwłaszcza, że komisja czyta wiele takich listów.
- Dobre rozwinięcie zawiera dokładny opis tego, dlaczego przyszły student wybrał tę konkretną uczelnię, jakie ma zainteresowanie związane ze studiami i jakimi osiągnięciami może się pochwalić.
- Zakończenie jest podsumowaniem celów i analizą tego, co uczeń musi zrobić, aby zrealizować przyszłe zamiary.
Zbyt duża uniwersalność i brak przystosowania do odbiorcy
Prawidłowo napisany personal statement, powinien dokładnie wskazywać, dlaczego akurat na ten kierunek studiów idealnie pasuje kandydat. Nie można więc napisać jednego, przykładowego listu i przesyłać na kilka uczelni, ponieważ bez konkretnego uzasadnienia i opisu umiejętności niezbędnych na ów studiach, jest on niepoprawny.
Kopiowanie CV
Personal Statement znacznie różni się od CV. Przede wszystkim w liście nie powinno się wymieniać wszystkich swoich osiągnięć, kwalifikacji, czy danych personalnych. Zamiast tego, należy skupić się na najważniejszych doświadczeniach i przeżyciach, które spowodowały chęć podjęcia studiów na danym kierunku.
Nieprawdziwe informacje
Absolutnie należy pilnować, aby informacje podane w personal statement były prawdziwe. Owszem, z pozoru może się wydawać, że przedstawienie siebie w samych superlatywach, sprawi, że komisja spojrzy na kandydata bardziej przychylnym okiem. Nic bardziej mylnego.
Informacje podane w personalu mają przedstawić przyszłego ucznia, jako osobę, która doskonale pasuje na dany kierunek, jednak nie należy tego dokonać poprzez kłamstwo w liście motywacyjnym. Nie można opisać sukcesów, czy kwalifikacji, które tak naprawdę nie istnieją. Nie warto przekręcać faktów, ponieważ zbyt podkoloryzowany list może zostać zweryfikowany przez komisję.
Powielanie zbyt ogólnych wyrażeń i stwierdzeń
Istotną kwestią jest stworzenie personala według schematu, jednak nie może on być banalny. Komisja czyta wiele listów motywacyjnych, dlatego warto napisać taki, który będzie kreatywny, oryginalny, opowie historię ucznia w ciekawy sposób.
List powinien zainteresować komisję i przedstawić zdolności studenta w taki sposób, żeby pasowały do wymagań uczelni.
Ważne, aby pisać konkrety i przykłady, a nie przysłowiowo lać wodę. Dzięki temu komisja rekrutacyjna będzie mogła pokrótce poznać kandydata.
Napisanie dobrego personala jest bardzo istotną kwestią i możliwością wyróżnienia się na tle innych kandydatów. Warto zacząć pisanie wystarczająco wcześnie, aby mieć czas na ewentualne korekty. Chcąc dokonać poprawek, zaleca się skorzystanie z pomocy native speakera, czyli osoby, dla której język angielski jest językiem ojczystym. Dzięki temu można mieć pewność, że list motywacyjny został odpowiednio sprawdzony pod kątem błędów językowych.