Matura IB - grupy przedmiotowe:

Nauczanie do matury IB znacznie różni się od polskiego programu edukacyjnego. Przede wszystkim występuje podział grup przedmiotów:

  • Język podstawowy (ojczysty). Uczniowie zdają język polski. Jest to jedyny egzamin, który nie jest przeprowadzony po angielsku.
  • Język obcy. Uczniowie mogą zacząć jego naukę od zera lub kontynuować bardziej rozszerzony poziom.
  • Nauki społeczne. W tym przypadku wybierane są przedmioty spośród: historia, ekonomia, technologia informacyjna, biznes, psychologia, geografia oraz antropologia
  • Przedmioty ścisłe. Uczniowie mogą wybrać pomiędzy: nauką o środowisku, chemią, biologią, fizyką oraz technologią projektowania.
  • Matematyka. W przypadku tego przedmiotu również jest możliwość wyboru poziomu nauki, w zależności od preferencji i poziomu wiedzy
  • Sztuka. Uczniowie wybierają przedmiot związany z szeroko rozumianym artyzmem, poszerzając swoją wiedzę z zakresu filmu, muzyki, czy malarstwa. Bardzo ważne jest to, że można zrezygnować z artystycznego przedmiotu, na rzecz tego z innej grupy.

Należy pamiętać o tym, że trzy dziedziny powinny być realizowane na poziomie podstawowym i trzy na poziomie rozszerzonym.

Wymagania programu nauczania IB:

Oprócz tradycyjnie nauczanych przedmiotów szkolnych, uczniowie, którzy przygotowują się do matury międzynarodowej, powinni zrealizować:

  • Program CAS (Creativity, Action, Service) w wymiarze 150 godzin. Głównym założeniem jest pobudzenie kreatywności, chęci niesienia dobra i pomocy innym, poprzez służbę na rzecz społeczeństwa. Ważną rolę odgrywa również aktywność fizyczna, zdrowy styl życia, rozumienie pojęcia artyzmu i sztuki. Tak więc istotne jest to, aby wykształcić w uczniach chęć rozwoju interpersonalnego.
  • Program TOK (Theory of Knowledge) w wymiarze 100 godzin. Jest to przede wszystkim nauka krytycznego myślenia i podejścia do wielu zagadnień w naukowy sposób. Na koniec całego kursu, uczniowie są zobowiązani do przygotowania i przedstawienia eseju na dowolnie wybrany przez siebie temat.

Oprócz tego, każdy uczeń zobowiązany jest do napisania tzw. Extended Essay, czyli pracy naukowej, tworzonej pod opieką i z pomocą nauczyciela prowadzącego, pisanej na podstawie własnych badań i obserwacji.

Matura IB - ocenianie:

Uczniowie w maturze IB, oceniani są w siedmiostopniowej skali, oznacza to, że najlepsza ocena to 7 a maksymalnie można uzyskać 42 punkty. Jednak istnieje możliwość otrzymania dodatkowych 3 punktów, m.in. za prezentację z TOK oraz za ciekawie przeprowadzoną pracę badawczą. Aby zaliczyć cały egzamin trzeba uzyskać minimalnie 24 punkty.

Matura IB i jej koszty w praktyce

Podchodzenie do matury międzynarodowej związane jest z opłatami po stronie zdającego. Przede wszystkim na początek, koszt rejestracji na egzamin wynosi około 100 euro. Następnie trzeba doliczyć po około 80 euro, za każdy pisane egzamin.

Uczniowie rozpoczynają podejście do matury IB na początku maja i cały proces trwa zazwyczaj kilka tygodni, podobnie jak w przypadku polskiego egzaminu dojrzałości.

Co w praktyce daje matura IB?

Przede wszystkim, najważniejszym aspektem jest to, że matura międzynarodowa otwiera uczniom drogę na studia za granicą, na prestiżowych uczelniach. Jednocześnie, jest ona honorowana także na polskich uniwersytetach.

Ponadto nauka w programie międzynarodowym jest znacznie trudniejsza, niż w polskim. Wymagana jest przede wszystkim bardzo dobra znajomość języka angielskiego, bowiem zajęcia prowadzone są w języku obcym. Tym samym dyplom zdanego egzaminu stanowi pewnego rodzaju satysfakcję oraz prestiż.

Podsumowanie:

Program matury międzynarodowej znacznie różni się od polskiego programu nauczania, przede wszystkim specyfiką oraz poziomem trudności. W Polsce jest wiele szkół średnich oferujących przygotowanie uczniów do matury IB. Należy pamiętać o tym, że egzamin ten jest niezbędny na większość zagranicznych uczelni.

matura-IB-w-praktyce