Ogólne informacje o konkursie kuratoryjnym z języka angielskiego:

Co roku kuratorium podaje inny temat konkursu, z reguły robi to pod koniec wakacji, dlatego oprócz tradycyjnego przygotowania językowego, uczeń powinien trenować słownictwo tematyczne.

Ponadto nieodłącznym elementem kształcenia powinny być zajęcia z kultury, jako jednego z ważniejszych elementów konkursu, który zazwyczaj nie jest poruszany na standardowych zajęciach językowych w szkole podstawowej.

Chcąc wziąć udział w konkursie, należy zgłosić się do nauczyciela języka angielskiego. Następnie to nauczyciel potwierdza, że uczeń wykazuje szczególne zdolności językowe, a jego umiejętności są na bardzo wysokim poziomie lub wymagają delikatnego podszlifowa

Nauczyciel powinien zgłosić konkretną placówkę oświatową do udziału w konkursie w odpowiednim terminie.

Etapy konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego:

Konkurs kuratoryjny składa się z następujących etapów:

  • Etap szkolny: odbywa się pod koniec października w szkole ucznia. Arkusz zawiera zadania z zakresu gramatyki, słownictwa, czytania ze zrozumieniem, pisania i wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych z poziomu B2. Praca z arkuszem trwa 60 minut. Aby przejść do etapu rejonowego, trzeba uzyskać wynik około 70-80%.
  • Etap rejonowy: odbywa się w grudniu lub styczniu w specjalnie wyznaczonym miejscu. Arkusz jest podobny do tego z etapu szkolnego, ale trudniejszy i bardziej wymagający. Praca z dokumentem trwa 90 minut. Aby przejść do etapu wojewódzkiego, trzeba uzyskać wynik około 80-90%.
  • Etap wojewódzki: odbywa się w lutym lub marcu w jednym miejscu dla wszystkich uczestników z danego województwa. Test jest najtrudniejszy i najbardziej zróżnicowany, zazwyczaj obejmuje wiedzę z poziomu C1, z zakresu słownictwa, gramatyki, czytania ze zrozumieniem i pisania. Praca z arkuszem trwa 120 minut. Aby otrzymać tytuł finalisty, wystarczy uzyskać 30-50%, a aby uzyskać tytuł laureata, trzeba znaleźć się wśród najlepszych 20-50 wyników.

Co daje udział w konkursie?

Udział w konkursie kuratoryjnym to inwestycja w przyszłość nie tylko ze strony językowej. Należy podkreślić, że może być to początek samorozwoju, podmiot, który niesie za sobą dumę i korzyści w aspekcie edukacyjnym. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, laureaci i finaliści są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego i otrzymują najwyższą ocenę z tego przedmiotu oraz w pierwszej kolejności są brani pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkoły średniej, po spełnieniu pozostałych wymagań.

Otrzymanie tytułu laureata, czy finalisty to prestiżowe wyróżnienie, świadczące o bardzo wysokim poziomie wiedzy i kompetencji językowych ucznia, co wiąże się z uznaniem, a także motywuje do dalszego doskonalenia swoich umiejętności w języku angielskim.

konkurs-z-angielskiego