Certyfikaty:
W skali CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego) wyróżniamy poziomy od A1 do C2. Oto lista egzaminów, odpowiadających poszczególnym dokumentom:
- A1 – Start Deutsch 1 / TELC Deutsch A1, podstawowy poziom
- A2 – Start Deutsch 2 / TELC Deutsch A2, podstawowy poziom
- B1 – Zertifikat Deutsch / TELC Deutsch B1, średnio zaawansowany poziom
- B2 – Zertifikat Deutsch für den Beruf / TELC Deutsch B2, wyższy średnio zaawansowany poziom
- C1 – Zentrale Mittelstufenprüfung / TELC Deutsch C1, zaawansowany poziom
- C2 – Großes Deutsches Sprachdiplom / TELC Deutsch C2, profesjonalny poziom, który można porównać do osoby, dla której jest to język rodzimy
Każdy z powyższych dokumentów potwierdza poziom zdolności i otwiera nowe możliwości. W Niemczech funkcjonuje także test dla imigrantów, Deutsch-Test für Zuwanderer, który stawia przede wszystkim na wiedzę z tematów takich jak: życie codzienne, zdrowie, mieszkanie, praca, interakcje społeczne, czy zakupy.
Dla osób, które chciałyby studiować, powstał Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz, czyli certyfikat dla studentów zagranicznych, którzy mają zamiar kontynuować naukę w Niemczech.
Jakie możliwości daje certyfikat?
Należy podkreślić, że o umiejętnościach posługiwania się na co dzień językiem niemieckim, świadczą certyfikaty z poziomu A1/A2. Natomiast, gdy do tego dojdzie jeszcze swoboda w komunikacji prywatnej, jak i również w sferze zawodowej lub szkolnej, będzie tu mowa o B1/B2.
Główną zaletą jest to, że dokument może być pożądany w oczach pracodawcy, tym samym, zdecydowanie uatrakcyjnia CV, podkreślając dużo umiejętności posługiwania się językiem obcym.
Poza tym w kontekście studiów, czy nauki za granicą, dokumenty te są niezbędne w procesie aplikacji, gdyż zapewniają o biegłości lingwistycznej.
Kolejnym i w zasadzie najważniejszym aspektem jest to, że podczas nauki do egzaminu, faktycznie zdobywa się wszystkie niezbędne zdolności, dzięki którym komunikacja w języku niemieckim nie stanowi problemu, tym samym potrafi się porozumiewać z obcokrajowcami. To właśnie przez to podróżowanie, czy migracja stają się o wiele prostsze.
Odpowiedni certyfikat z języka niemieckiego będzie niezbędny w procesie starania się o uzyskanie obywatelstwa, w tym przypadku mowa tu o umiejętnościach na poziomie B1. Podobnie sprawa wygląda, gdy chce się podjąć pracę w niektórych zawodach, np. jako lekarz lub pielęgniarka. Dokumenty językowe będą tu koniecznie, jednak zazwyczaj wymaga się wyższego poziomu, co najmniej B2.
Certyfikaty z języka niemieckiego są ważne bezterminowo.
Koszty certyfikatu języka niemieckiego:
Mówiąc o certyfikatach warto wspomnieć także o tym, że wiąże się to z kosztami, które są dosyć wysokie, od ponad 300 zł do około 900 zł, w zależności od poziomu. Dodatkowo należy podkreślić, że są to kwoty wyłącznie za same egzaminy, a przecież należy doliczyć do tego odpowiednie kwoty za naukę, np. za kurs przygotowujący, czy, nawet w przypadku samodzielnej nauki, materiały i książki.
Przygotowanie do certyfikatu z języka niemieckiego:
Jak wcześniej wspomniano, naukę do egzaminów językowych można prowadzić samemu, wtedy zdecydowanie wymagana jest większa samodyscyplina i motywacja. Poza tym w takiej sytuacji trzeba postarać się o odpowiednie materiały oraz podręczniki do nauki. Można także wykupić kursy, np. w aplikacjach językowych, dzięki którym również będzie możliwe samodzielne przygotowanie.
Oczywiście kolejną, dosyć popularną opcją są zajęcia z nauczycielem, bądź korepetytorem, który nie tylko zadba o podniesienie poziomu umiejętności, adekwatnie do wybranego certyfikatu ale także przećwiczy z kursantem zadania testowe, tłumacząc ich specyfikę i wymagania. Z tego powodu zdecydowanie korepetycje z języka niemieckiego to najbardziej polecana metoda przygotowania. Z pewnością w tym przypadku należy liczyć się z kosztami, jednak jest to równoznaczne z poziomem komfortu i pewności tego, że otrzyma się jak najlepszą pomoc w przygotowaniu do testów.
Podsumowanie:
Certyfikaty językowe stanowią niepodważalny dowód na posługiwanie się językiem niemieckim na odpowiednim poziomie. Ich posiadanie niesie za sobą wiele korzyści, w tym przede wszystkim, pomaga w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, czy rozpoczęciu nauki za granicą. Z tego powodu, zdecydowanie zaleca się podejście do testów przyszłym studentom, osobom przenoszącym się z zagranicy, czy komuś, kto zastanawia się nad zmianą pracy, zwłaszcza, gdy rozważa zatrudnienie w firmie międzynarodowej.
Dodatkowo, egzaminy sprawdzą się w przypadku migracji za granicę. W krajach niemieckojęzycznych, pozwolą na swobodną komunikację, ułatwiając znacznie proces zaaklimatyzowania się w nowych okolicznościach.
Oczywiście należy liczyć się z tym, że chcąc podejść do testów, potrzeba na to funduszy, w tym także na samą naukę i przygotowanie. Jednak zdecydowanie warto, ponieważ jest to prawdziwa inwestycja w przyszłość i w samego siebie, przy czym, certyfikaty nie mają terminu ważności, co w tej sytuacji, jest bardzo pozytywnym aspektem.