System określający poziom języka:
W celu ułatwienia i ujednolicenia globalnej komunikacji, powstał system, dzięki któremu można precyzyjnie określić poziom znajomości języka:
- poziom A1 (początkujący)
- poziom A2 (podstawowy)
- poziom B1 (średniozaawansowany)
- poziom B2 (wyższy średniozaawansowany)
- poziom C1 (zaawansowany)
- poziom C2 (najwyższy zaawansowany, umiejętności można porównać do tych, które posiada native speaker)
Każde z powyższych oznaczeń, odnosi się do konkretnego poziomu zdolności językowych, posługiwania się językiem na określonym poziomie, znajomości zaawansowanego słownictwa oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach językowych.
Rodzaje certyfikatów w języku angielskim:
Przede wszystkim w kwestiach certyfikacji, warto wspomnieć o egzaminach Cambridge. Są to dokumenty najbardziej znane i rozpoznawalne na całym świecie. Certyfikaty te nie tracą ważności. Można rozdzielić je na kilka grup, w zależności od poziomu języka angielskiego:
- KET (Key English Test)- odpowiada poziomowi A2
- PET (Preliminary English Test)- poziom B1
- FCE (First Certificate in English)- potwierdza znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
- CAE (Certificate in Advanced English)- umiejętności na poziomie C1
- CPE (Certificate of Proficiency in English)- potwierdza zdolności językowe na poziomie C2
Powyższe egzaminy składają się zazwyczaj z jednolitych części, tj. czytania, pisania, słuchania, mówienia, oraz część use of English, która określa zastosowanie języka w kontekście leksykalno-gramatycznym.
W kwestii studiów za granicą, aby podkreślić swoją znajomość i poziom posługiwania się językiem angielskim, uczelnie wyższe bardzo często wymagają podejścia do testu z języka angielskiego, który jest certyfikowany:
- TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
- IELTS (International English Language Testing System).
Oba egzaminy są do siebie bardzo podobne w kwestii samej budowy testu, poza tym sprawdzają te same umiejętności: słuchanie, pisanie, mówienie, czytanie.
KET:
Cambridge Key English Test to pełna nazwa tego egzaminu, określanego mianem najniższego poziomu egzaminu Cambridge. Przeznaczony jest zazwyczaj dla osób, które posługują się podstawowym językiem angielskim.
Składa się z trzech części:
Część 1 - sprawdza umiejętność pisania i czytania. Łącznie jest to ok. 56 pytań. Ta sekcja trwa 60 minut.
Część 2 - sprawdza zdolność słuchania. Trwa ok. 30 minut i zawiera 25 pytań.
Część 3 - sprawdza umiejętność mówienia, za pomocą konwersacji w grupie. Trwa ok. 10 minut.
PET:
Cambridge English: B1 Preliminary to pełna nazwa testu. Sprawdza on umiejętności słuchania, czytania, pisania i mówienia.
Składa się z następujących części:
Część 1 - sprawdza rozumienie czytania, zawiera łącznie ok. 32 pytań i trwa 45 minut.
Część 2 - sprawdza zdolności pisania. Trwa 45 minut. Należy napisać dwie formy: email i artykuł lub opowiadanie.
Część 3 - sprawdza umiejętność słuchania. Podczas tej sekcji należy odpowiedzieć na pytania dotyczące przesłuchanego nagrania. Trwa ok. 30 minut.
Część 4 - trwa około 17 minut, sprawdza umiejętność mówienia, za pomocą konwersacji w grupach. Na końcu egzaminator sprawdza, czy uczeń potrafi opisać obrazek.
FCE:
Cambridge English: B2 First jest to jeden z najbardziej popularnych egzaminów językowych.
Składa się z następujących części:
Część 1 - trwa ok. 75 minut. Sprawdza umiejętność czytania, znajomość gramatyki oraz posługiwanie się słownictwem.
Część 2 - sprawdza umiejętność pisania. Należy stworzyć dwa teksty; esej i wybrać artykuł, recenzję lub list. Trwa ok. 80 minut.
Część 3 - trwa ok. 40 minut i weryfikuje zdolność słuchania i rozumienia.
Część 4 - sprawdza umiejętność mówienia, za pomocą konwersacji w parach i samodzielnej wypowiedzi. Trwa ok. 14 minut.
CAE:
Cambridge C1 Advanced sprawdza umiejętności czytania, pisania, mówienia i słuchania. Można go zdawać w formie komputerowej lub papierowej.
Składa się z następujących części:
Część 1 - sprawdza zdolności czytania, gramatykę i słownictwo. Trwa ok. 90 minut i zawiera 56 pytań.
Część 2 - sprawdza zdolność pisania. Uczeń dostaje dwa polecenia, w jednym z nich trzeba napisać esej, następnie wybrać jedną z pozostałych opcji. Trwa ok. 90 minut.
Część 3 - sprawdza umiejętność słuchania. Trwa ok. 40 minut i zawiera 30 pytań.
Część 4 - sprawdza zdolność mówienia. Trwa ok. 15 minut. Podczas tej sekcji testu, osoby zdające wygłaszają wypowiedź na dany temat, następnie są oceniani podczas rozmowy z egzaminatorem i z innym uczniem.
CPE:
Cambridge English: C2 Proficiency, bada zdolności uczniem pod względem biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim. Od zdającego wymaga się, aby operował językiem w takim stopniu, jak native speaker. Jest to najwyższy certyfikat językowy.
Składa się z następujących części:
Część 1 - bada słownictwo, czytanie i gramatykę. Trwa ok. 90 minut. Składa się z 53 pytań,w tym wielokrotnego wyboru, takie w których należy dopasować do siebie pewne frazy, czy uzupełnić luki.
Część 2 - sprawdza zdolność pisania. W sekcji pierwszej jest do napisania esej, na podstawie wcześniej przeczytanych dwóch tekstów. Następnie ma się do wyboru napisanie jednej z pięciu możliwych prac, jednak z nich dotyczy książki, którą osoba zdająca przeczytała przed testem. Trwa ok. 90 minut.
Część 3 - bada jak zdający radzi sobie w słuchaniu, w zaawansowanym języku angielskim. Trwa ok. 40 minut. Ta część zawiera 30 pytań.
Część 4 - ostatnia sekcja sprawdza umiejętność biegłego mówienia. Zdający rozmawia z egzaminatorem, następnie z inną osobą, podchodzącą do testu. Trwa ok. 16 minut.
TOEFL:
Test of English as a Foreign Language to egzamin akademicki, który sprawdza posługiwanie się językiem angielskim, w kontekście studiów za granicą. Składa się z czterech sekcji, odpowiadającym danym umiejętnościom: pisaniu, czytaniu, słuchaniu, mówieniu. Trwa ponad 3 godziny. Jego wynik jest ważny przez 2 lata.
IELTS:
International English Language Testing System podobnie jak TOEFL jest to standaryzowany egzamin akademicki. Istnieją 4 wersje tego testu: IELTS General Training, IELTS Academic, IELTS UKVI, IELTS Life Skills. IELTS Academic składa się z czterech części odpowiadającym podanym umiejętnościom: słuchaniu, pisaniu, mówieniu i czytaniu. Trwa ok. 2 godzin i 15 minut. Wynik jest ważny przez 2 lata.
Jaki egzamin wybrać?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i tego, na jakim poziomie obecnie jest język angielski. Warto to sprawdzić za pomocą testu pozycjonującego. Darmowe sprawdziany są dostępne na stronach internetowych. Może okazać się, że wynik będzie zupełnym zaskoczeniem.
Gdy wynik testu będzie znany, należy rozpatrzyć wszystkie swoje cele, którymi kierujemy się chcąc podchodzić do certyfikatu.
Jeśli potrzeba posiadania dokumentu, rozważana jest w kontekście studiowania za granicą, należy wziąć pod uwagę kraj, do którego chce się aplikować. Do Wielkiej Brytani, Australii, czy Kanady zdecydowanie lepszą opcją będzie IELTS, natomiast do USA preferowany jest TOEFL. Jednak wszystkich niezbędnych informacji, trzeba szukać na oficjalnych stronach uczelni.
Gdy posiadanie certyfikatu językowego związana jest z chęcią uatrakcyjnienia swoje CV, warto zauważyć, że już dokument FCE jest przez pracodawców bardzo doceniany i, jeśli ewentualna praca nie polegałaby na służbowych kontaktach w języku angielskim, certyfikat ten powinien wystarczyć.
Natomiast, gdy miejsce pracy wymaga ciągłego, biegłego posługiwania się tym językiem, warto sięgnąć po wyższy poziom, np. C1.
Certyfikaty pomagają standaryzować poziom znajomości języka. Warto w nie zainwestować swój czas i pieniądze, ponieważ pozwalają na poszerzanie swojego CV, rozwój osobisty, czy dalszą edukację. Poza tym, co należy podkreślić, certyfikaty Cambridge są ważne bezterminowo, dzięki czemu, można się nimi posługiwać latami.