Krok 1. Wybranie kierunku studiów i uczelni

Na początku dobrze jest wybrać kierunek studiów zgodny z zainteresowaniami i zastanowić się, na jakiej uczelni chce się studiować. Do tego celu znakomicie posłuży przejrzenie stron internetowych uczelni.

Przykładami uczelni publicznych (state universities) są: University of California i University of Wisconsin, a prywatnych: Harvard University, Yale University, New York University oraz Stanford University.

Potem warto zapytać kogoś, kto posiada odpowiednie doświadczenie, żeby przeanalizować, jak dostać się na studia w USA, ile kosztują, a także od czego zacząć merytoryczne przygotowanie do egzaminów. W The Swan School od wielu lat zajmujemy się pomocą uczniom, którzy chcą studiować w Stanach Zjednoczonych i chętnie pomożemy ci w przygotowaniach.

Krok 2. Zdobycie umiejętności niezbędnych do zdania egzaminów

Kolejnym krokiem związanym z przygotowaniem do uczenia się w Stanach Zjednoczonych jest poznanie wymagań na studia w USA. Istotnym punktem zwrotnym w działaniach ucznia jest zdanie egzaminu SAT (Scholastic Assesment Test) na jak najwyższym poziomie. Ponadto, jeśli angielski nie jest twoim językiem ojczystym, przy rekrutacji na uczelnie zagraniczne obowiązuje cię zdany egzamin językowy TOEFL lub IELTS.

Owocny plan, sporządzony pod kątem priorytetu, jak dostać się na studia w USA, powinien zakładać odpowiednią ilość czasu, potrzebną na przygotowanie się do udanej aplikacji. W tym celu, dobrze jest skontaktować się z ekspertami z The Swan School, żeby dopytać o szczegóły i zapisać się na kursy przygotowujące do egzaminu SAT we właściwym terminie.

Krok 3. Szlifowanie języka angielskiego

Nauka za granicą wiąże się z biegłą znajomością języka obcego - w tym wypadku angielskiego. Wymagania na studia w USA są złożone i obejmują między innymi formalne potwierdzenie posługiwania się angielskim w postaci pozytywnych wyników testów. Bardzo ważnym elementem po przejściu procesu rekrutacji jest również ciekawe zaprezentowanie się na wstępnej rozmowie kwalifikacyjnej, która dla obcokrajowców zazwyczaj odbywa się przez telefon lub Internet. To dlatego, istotne jest szlifowanie języka pod okiem fachowców na przykład z The Swan School na wybranych kursach językowych.

 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

Krok 4. Rejestracja na studia

Spełnienie marzenia o studiach w USA stają się stopniowo rzeczywistością, jeśli rozpoczynasz formalny proces rekrutacji. To właśnie ta chwila, w której urzeczywistnia się to, co najbardziej skryte w sercu. Do tego momentu również należy się starannie przygotować. Poznanie szczegółów dotyczących wymagań na studia w USA zwiększa szanse na pozytywne efekty końcowe tych starań.

Proces rekrutacyjny odbywa się poprzez Common Application. Jednokrotnie wgrane dokumenty mogą posłużyć jako aplikacja wielokrotna na wiele uniwersytetów, które się wskazuje. Podanie na uczelnie zawiera dane kontaktowe, historię edukacji, a także listy rekomendacyjne, esej aplikacyjny, wyniki z egzaminów SAT/ACT lub GRE oraz TOEFL lub IELTS. Poza tym uniwersytety mogą wymagać złożenia dodatkowego eseju.

Dokumenty aplikacyjne trzeba przesłać na uczelnię pod koniec pierwszego semestru ostatniej klasy liceum, a na decyzję zwrotną czeka się około 3-4 miesięcy.

Krok 5. Przygotowanie do wyjazdu

Jeśli podejmujesz w swoim życiu krok piąty – to wiesz już jak dostać się na studia w USA i znasz wymogi formalne uczelni amerykańskich. Jednak w trakcie nauki przygotowującej do udziału w rekrutacji, dobrze jest sprawdzić, ile kosztują studia w USA i utrzymanie w tym kraju.

Dla przykładu – Harvard University to jeden z najdroższych uniwersytetów, ponieważ czesne wynosi tu około 65 tysięcy dolarów. Opłata ta zawiera zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie i pozostałe opłaty. Na szczęście, praktycznie w każdej uczelni można liczyć na stypendium i dofinansowanie pobytu na podstawie zapotrzebowania oraz wyróżniających się osiągnięć aplikanta.

Krok 6. Pozytywne nastawienie i wiara w siebie

Nauka za granicą to wspaniałe wyzwanie i tak należy do tego podchodzić. Wszelki nadmierny stres i niska samoocena nie są tu wskazane. Od naszego nastawienia zależy osiągnięcie sukcesu i odczuwanie szczęścia, dlatego warto mieć optymistyczne podejście, a także wysokie poczucie własnej wartości. To równie ważne aspekty przygotowania do wyjazdu, jak zdobycie niezbędnych informacji o rekrutacji i pobycie w innym kraju.

Komfort psychiczny nieodzownie wiąże się z faktem wieloaspektowego przygotowania do nadchodzących wydarzeń. Dlatego tak istotne jest zdobycie praktycznej wiedzy i kwalifikacji do studiowania za granicą.

Marzysz o tym, żeby dostać się na studia w USA? Poszerzaj swoje kompetencje i zbuduj pewność siebie z The Swan School - zadzwoń pod nr (22) 250 16 45 lub napisz maila pod adres: [email protected]

Zapraszamy serdecznie do kontaktu!

studenci po skończonych studiach rzucający czapkami w górę